מגמות במחירי הנכסים

ע”פ דיווח של ארגון המתווכים הלאומי בארצות הברית מספר הנכסים שנמכרו בחודש יולי 2010 ברחבי ארה”ב, היה נמוך בצורה משמעותית ביחס לאותה התקופה אשתקד, זאת בעקבות סיום הטבת המס הממשלתית. במקביל, מחירי הבתים רשמו עלייה נוספת.
מספר העסקאות שבוצעו בחודש יולי 2010 של נכסים מסוג single family , townhomes ו- condominiums ירד ב- 27.2% ועמד על 3.83 מיליון עסקאות, לעומת 5.26 מיליון ביוני. ואם משווים את הנתונים לחודש יולי 2009 מדובר בירידה של 25.5%.
כפי שמדווח בסקירה של ארגון המתווכים הלאומי בארצות הברית, קצב המכירות הכללי של נכסים למגורים בארה”ב הינו הנמוך ביותר מאז תחילת איסוף הנתונים בשנת 1999, ומכירת נכסים single family המהווה את עיקר הנכסים, הינה הנמוכה ביותר מאז 1995.

נפילה בכמות המכירות של נכסים

הכלכלן הראשי של ארגון המתווכים הלאומי בארצות הברית מסר שקצב המכירות הנמוך ימשך עוד מספר חודשים (לפחות עד ספטמבר). עם זאת, ציין לאורנס, כי קצב המכירות עלול לקפוץ באופן משמעותי, בהנחה שיהיה שיפור בתעסוקה. לדבריו, עכשיו זה הזמן המתאים ביותר לרכישת בית בארה”ב, כל עוד הריבית על המשכנתאות נשארת אפסית ומחירי הנכסים נמוכים מאי פעם.
אך למרות מצב השוק וההאטה בקצב הרכישות, שנת 2010 צפויה להסתיים עם כ – 5 מילון עסקאות, בזכות הפעילות המצוינת של המחצית הראשונה. רק לשם השוואה ובכדי לקבל מעט פרספקטיבה, ממוצע העסקאות ב- 20 שנה האחרונות עומד על 4.9 מיליון וב- 30 שנה האחרונות על 4.4 מיליון.
ע”פ דיווחי Freddie Mac, הממוצע הלאומי של משכנתא בריבית קבועה למשך 30 שנה נפל לשפל היסטורי של 4.56% ביולי (5.22% ביולי 2009). בשבוע שעבר דיווחה הסוכנות שהריבית ירדה ל- 4.42%.
לדוגמה, בזמן האחרון אומרים שכדאי מאוד השקעות נדלן בגרמניה בגלל ששם המחירים עדיין זולים.

צפויה עלייה במחירי הנכסים

מחיר החֶצְיוֹן הלאומי עבור כל סוגי הבתים בארה”ב עמד בחודש יולי על $182,600, ערך המשקף עלייה של 0.7% ביחס לשנה שעברה. אחוז העסקאות של נכסים במצוקה נותר ללא שינוי ועמד ביולי על 32% לעומת דצמבר 2009.
סקר נוסף של ארגון ארגון המתווכים הלאומי בארצות הברית מציג שרוכשים חדשים אחראים רק ל- 38% מן העסקאות בחודש יולי (43% ביוני). משקיעים – ל- 19% מן העסקאות ביולי, נתון המייצג עלייה של אחוז בודד לעומת יוני והשאר רוכשים חוזרים (מתוכם יתכן שיש גם משקיעים).
מספר העסקאות במזומן עלו לרמה של 30% לעומת 24% בחודש יוני.
למעשה, כפי שטוענים ארגון המתווכים הלאומי בארצות הברית קונים שלא הספיקו לנצל את הטבת המס והם בעלי משרות טובות ודירוג אשראי תקין, יכולים להינות היום מהזדמנויות טובות מאד ותנאי משכנתא נדירים במיוחד.